Menu
BAŞVUR

İSTANBUL'DA YAŞAM

İstanbul ülkenin kültürel, ekonomik ve tarihi kalbini oluşturan, Türkiye'nin en büyük şehridir. 15 milyonluk nüfusuyla, Avrupa'nın en büyük kentsel formudur ve şehir sınırları içinde nüfusu ile dünyanın en geniş şehirleri arasındadır.

İstanbul, Karadeniz ve Marmara Denizi arasında Türkiye’nin kuzeybatısında dünyanın en yoğun su yollarından biri olan Boğaziçi ile ayrılmış kıtalararası bir şehirdir. Nüfusunun üçte biri Asya'da yaşarken geri kalanı ticari ve tarihi merkezi olan, Avrupa'da yaşar. Bizans olarak M.Ö. 660 yıllarında Sarayburnu’nda kurulmuştur, şimdi İstanbul olarak bilinen kent tarihinin en önemli şehirlerinden biri haline gelmiştir.

MS 330 yılında Konstantinopolis olarak kurulmasının ardından yaklaşık on altı yüzyıl boyunca Roma İmparatorluğu (330-395), Bizans İmparatorluğu (395-1204), "Latin İmparatorluğu" (1261-1453), ve Osmanlı İmparatorluğu'na (1453-1922) ev sahipliği yapmıştır. Roma ve Bizans dönemlerinde Hristiyanlığın ilerlemesinde etkili olan şehir, Osmanlıların şehri 1453 yılında fethinden sonra Halife’nin koltuğu ve İslamın bir kalesi haline dönüştürmüştür.

Her ne kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara'da kurulmuş olsa da, saraylar ve imparatorluk camileri hala kentin önceki merkezi rolünün görünürlüğünü hatırlatırcasına İstanbul'un tepelerinde sıralanır. Ayrıca İstanbul şehrinde ünlü anıtlar bulunur ve ziyaret etmek için de harika bir yerdir. Eskiden kilise olan Aya Sofya, Sultan Ahmet Cami, Dolmabahçe Sarayı, Bizans Surları ve Topkapı Sarayı İstanbul’un görmeye değer bazı tarihi yapılarıdır.

Konaklama

Asya tarafında konut seçenekleri bol olsa da, İstanbul'da konaklama arayan yabancıların bir çoğu kentin Avrupa yakasında yaşamayı tercih etmektedirler. Avrupa tarafında Beşiktaş ve Taksim’i içeren 2 popüler bölge vardır. Bu yerler, hastanelerin, okulların ve yabancı konsoloslukların yerleşim yerleridir.

İstanbul'da mobilyalı ve mobilyasız daireler ve ev seçenekleri vardır. Yabancılar en çok ”siteler” de yaşamaya eğilimlidirler. 'Site' ya da toplu konut, İstanbul'da çok yaygın bir kavramdır. Yabancılar özel bahçe ve yüzme havuzlu büyük villalardan bir ortak havuz, spor salonu ve bahçe dairelere kadar, her bütçeye ve zevke uygun konut seçenekleri içeren siteleri bulabilirler.

Trafik sıkışıklığı İstanbul'da gerçek bir sorun olabilir; yabancılar bu nedenle toplu taşımayı ve çalıştıkları iş yerlerini, okulları, mağazaları ve eğlence hayatı için seyahat etmek zorunda olacakları mesafeyi kendi ev veya dairelerine yakınlığını göz önünde bulundurmalıdır.

İstanbul’da üç yatak odalı daire ayda yaklaşık 500-2,000 euro olurken iki yatak odalı dairenin ortalama aylık maliyeti, 400-,1000 euro arasında olabilir. Suyu, gazı ve elektriği içeren kamu hizmetleri normalde kısa süreli kiralamalar için kira fiyatına dahildir, uzun sureli kirlamalarda bu kamu hizmet bedelleri ödemenin dışındadır. Depozito bedeli normal kiralama aylık bedeline veya 2 aylık değerine eşdeğerdir. Eğer bir emlakçı aracılığıyla bulunduysa daire emlakçı ücreti de alınacaktır. İstanbul'da emlak kiralamak için, gurbetçilerin pasaportlarına, onların işveren veya okuldan bir mektubuna ve gelir belgesi de dahil olmak üzere bir dizi belge, vermeniz gerekecektir. Diğer belgeler de ev sahibi veya emlakçıya bağlı olarak gerekli olabilir.

Yabancı Dil

Türkler eğitim düzeylerine göre değisik seviyelerde yabanci dil konuşurlar. İngilizce en yaygın olan lisandir. Ancak lisan bilmeseler bile Türkler sizin ne demek istediğinizi tahmin edeceklerdir. Bir kaç Türkçe kelime bilmeniz sizi daha sevimli kılacaktır.

Vize

Türkiye'ye girmek için bazı ülke vatandaşlarının vizeye gereksinimi vardır. Vize türü pasaport tipine, menşei ve ziyaretinizin amacına bağlıdır.

Türk Dışişleri Bakanlığı'nın sitesine gidip, ülkenizi bulup vize ile ilgili bilgi alabilirsiniz: http://www.mfa.gov.tr/default.en.mfa

Euro Karşılığı Yaşam

Konaklama/Konut

Şehir merkezinde 1 odalı apartman dairesi
1500 TRY

Şehir merkezinde 3 odalı apartman dairesi
2750 TRY

Alışveriş

Bir düzine yumurta
5 TRY

Süt (1 litre)
2.75 TRY

Pirinç (1kg)
5 TRY

Ekmek
1.5 TRY

Tavuk eti (1kg)
15 TRY

Dışarda yemek

Big Mac menü
15 TRY

Coca Cola (330ml)
2 TRY

Cappuccino
6.5 TRY

Şişe bira (local, 500ml)
8 TRY

Bir orta sınıf restoranda üç çeşit yemek
30 TRY

Ev/Kamu hizmetleri

Cep telefonu bedeli (dakika başına –cepten cebe)
0.38 TRY

Internet (Kablosuz ADSL veya kablolu – ortalama bir aylık)
50 TRY

Kamu hizmetleri (su, elektrik, gaz –standart bir evin ortalama aylık)
215 TRY

Ulaşım

Taksi bedeli/km
2.10 TRY

Şehir merkezinde toplu taşıma bedeli
2.65 TRY

Petrol/Gaz ( litre)
5.6 TRY

1 Euro = 7.31 Turkish Lira (TRL)

Sağlık

Türkiye’nin diğer ülkelerle karşılıklı sağlık düzenlemeleri yoktur. Yabancı öğrencilerin Türkiye'de eğitim için bir sağlık sigortası satın alması gerekir. Bazı öğrenciler zaten tamamen ya da kısmen kendi ulusal ya da özel sağlık sigortaları kapsamında olabilir.

Ulaşım

Toplu taşıma araçları ile İstanbul'da ulaşımın en etkili ve ucuz yolu metro, tramvay, füniküler ve / veya feribotladır. Toplu taşımanın bu araçları çok verimli, hızlı ve dakikdir. Hiç bir şekilde trafiğe takılmaksızın seyahat edebilirsiniz.

Büyüleyici bir şehir olan İstanbul’un çevresinde dolaşmak çok kolaydır. Tarihi binaların çoğu Sultanahmet civarındadır. Sultanahmet Camii, Ayasofya ve Topkapı Sarayı bunlardan bazılarıdır. Müze ve tarihi mekanlara giriş 10 ve 20 TRY arasında değişir.

Öğrenci Olarak Çalışma

Türkiye'de yasal olarak öğrencilerin çalışma izni yoktur, ama serbest meslek olarak birkaç projeye dahil olunabilir.
menu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram