Menu
BAŞVUR

SIK SORULAN SORULAR

Genel Bilgi

IFA PARİS NEDİR?

Uluslararası Moda Akademisi'nin kısaltmasıdır ve moda yönetimi, lüks yönetimi gibi konularda eğitim vermektedir.

IFA PARİS ONAYLI BİR OKUL MUDUR?

IFA Paris özel bir yükseköğretim kurumu olarak Gençlik, Eğitim ve Araştırma Bakanlığı bünyesinde Academie de Paris’e kayıtlı ve aynı zamanda yüksek öğrenim teşviki için Campus France, Fransız ulusal ajansının listesindedir.

Ayrıca, mezunlarımız dünyanın dört bir yanında Fransız ve Uluslararası moda ve lüks eşya firmaları tarafından istihdam edilmektedir. Avrupa ve Amerika'da moda okulları, yüksek lisans dersleri içine mezunlarımızı kabul etmiştir.

IFA PARİS NEDEN FARKLIDIR?

IFA’nın görev ve değerleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen burayı tıklayınız.

PARİS'TE ÖĞRENİM GÖRMEK NİÇİN SEÇİLİR?

Gelenek: Paris, modanın ve lüks markaların merkezidir. Nesilden nesile, tasarımcılar Paris'ten ilham almış ve çalışmalarını burada sürdürmüşlerdir.

Bugün: Dünyanın moda başkenti olarak, yılda iki kez Paris moda haftası, defileler ve ticari defileler düzenlenir. Büyüleyici konsept mağazaları ve sektörün önde gelen trend markaların olduğu bir şehirdir. LVMH, PPR ,Ricehmont, Boucheron, Cartier ve Baccarat gibi önemli lüks grupların Paris'te idari merkezleri bulunmaktadır.

Gelecek: Paris aynı zamanda moda ve lüksün geçmişini ve geleceğini birleştiren bir köprüdür ve genç moda ve lüks marka profesyonellerinin zorunlu durağıdır.

Neden Şangay’da eğitim almalıyım?

•Çin: Çin, hiç şüphesiz dünyadaki en hızlı büyüyen moda ve lüks ürünler pazarıdır. Dolayısıyla, denizaşırı şirketler ve markalar, Çin deneyimine ve bağlantılarına sahip profesyonellerle çalışmaya ihtiyaç duymaktadır.

•Şangay: Şangay, uluslararası anlamda yükselişte olan ve göz alıcı partiler, moda gösterileri ve retrospektif sergiler düzenlemek isteyen seçkin moda markalarının gözünde inanılmaz hızla gelişen bir metropoldür.

•Avantajlar ve Fırsatlar: Yabancı moda markaları, kendi tasarım ekiplerini Çin’de konuşlandırmaya varacak ölçüde koleksiyonlarını Çin pazarına sokmayı hedeflemektedirler.

Neden İstanbul’da eğitim almalıyım?

İstanbul, Avrupa’da stratejik bir konumdadır. Sayısız aksiyonların gerçekleştiği tam anlamıyla yükselişte olan bir pazardır. Oldukça hareketli ve enerji doludur. Kendi kültürünü başka bir kültürle harmanlamak isteyenler için iyi bir köprüdür ve hızla gelişmekte olan uluslararası bir ortamda yaşamak için büyük fırsat sunar. İstanbul, dünyayı sadece büyüleyici bir seyahat noktası olarak etkilemek, ayrıca doğunun ve batının buluştuğu stratejik coğrafi konumu sebebiyle çok çeşitli pazarlar için güven verici bir bağlantı noktası ve bir değer olarak görülmektedir.

OKUL NERDEDİR?

IFA Paris öğrencilerini 2 kampüse yerleştirir: Paris’deki 18-24 Quai de la Marne. İstanbul'da Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü. Okulunun yerini görmek için lütfen burayı tıklayınız.

Kayıt

KABUL EDİLME CEVABINI NE KADAR BİR SÜREDE ALIRIM?

Başvurunuzla ile ilgili bir cevap almak yaklaşık 10 iş günü sürer.

BURS ALMA İMKANI VAR MIDIR?

Bu konuda bilgi almak için scholarship@ifaparis.com tıklayın

GEREKLİ BELGELERİN TÜMÜNE SAHİP OLMAZSAM NE OLUR?

Kabul için bütün şartları başarıyla yerine getirmiş olmasına rağmen hala bir IELTS notu veya önceki çalışmaların nihai bir dökümü gibi, önemli bir belgenin eksikliği durmunda başvurana Şartlı Kabul Mektubu verilebilir.
Böyle bir durumda, başvuru sırasında konumunu güvence altına almak için normal Kabul Mektubunda olduğu gibi katkı payı ödemeleri ile devam edilir.
Başvuru sahibi tamamen eksik belge sunması halinde, kabul için reddedilmiş sayılır ve ödediği öğrenim ücreti %100 iade edilecektir.

ANADILI İNGILIZCE OLAN BIRISI DEĞILIM. DIL GEREKSINIMLERI NELERDIR?

Tüm programlarımız İngilizce olarak öğretildiğinden, öğrencilerin IELTS veya TOEFL formunda yeterli İngilizce seviyesinin kanıtını sağlamalarını rica ediyoruz (gerekli puanlar Şartlar sayfamızda bulunabilir). Alternatif olarak, daha önce İngilizce eğitim almışsanız, okuldan bunu belirten bir mektuba ihtiyacımız vardır, böylece IELTS veya TOEFL'dan muaf olabilirsiniz. Mülakat sırasında da İngilizce seviyenizi değerlendireceğiz ve nihai karar kabul ekibimize kalıyor.

KABUL EDİLMEK ZOR MUDUR?

Lisans: Ifa moda alanında kariyer yapmak ve hedefe ulaşmak için gerekli bilgi ve becerileri öğrenmeye istekli olan öğrencilere açıktır.18 yaş üzeri , yüksek okul eğitimini başarıyla tamamlamış, iyi ingilizce bilgisine sahip olmak yeterlidir.

Lisansüstü : Kursa kabul büyük ölçüde bireyin eğitim durumu, motivasyonu ve iş tecrübelerine bakılarak esas alınacaktır. Öğrenciler için, kendi lisans çalışmalarında % 75'in üzerinde puan ortalaması olan adaylar ön plana çıkacaktır. GMAT veya GRE gibi sınavlara giren veya liderlik rollerine sahip veya gelişmiş kapsamlı bir özgeçmişe sahip müfredat dışı aktivitelerde üstün özeliklerle sahip olunmasi avantaj sağlayacaktir. IFA Paris herhangi bir önyargıları olmadan değerlendirme yapar ve her başvuru formunda, başvuranı destekleyici belgeler, mülakat, sınav, kişisel yararları ve övgüleri dikkate alır.

Genel bilgi: Öğrencinin motivasyon seviyesi alınacak kararda önemli rol oynayacaktir. Yani genel değerlendirme sürecinde, dosyalar başvurunun %40’ını kalan %60'ı ise mülakat ve sınavda gösterdiği başarı etkiler.

MÜLAKATTA NE İSTENİR?

Mülakatın amacı, istek derecenizi, ilgi alanlarınızı, geçmiş deneyimleriniz ve akademik geçmişinizi öğrenmektir.

LİSANSÜSTÜ KURSLARIN ONLINE SINAVI NELERDEN OLUŞMAKTADIR?

Sınav çoktan seçmeli ve yoruma dayalı sorulardan oluşmaktadır. Sınavda iki saatlik bir zaman sınırı vardır. Mevcut bilgilere dayalı olarak hazırlanan testte özel bir hazırlığa gerek yoktur. Sınav, Öğrenme Yönetim Sistemimizde (LMS), çevrimiçi olarak yapılacaktır. Size bir kullanıcı adı ve şifre sağlanacak ve bununla sisteme girişiniz istenecektir.

YURTDIŞINDA YAŞAYAN BİRİ MÜLAKATA NASIL KATILIR?

IFA Paris dünyanın her yerinden öğrenci kabul eder. Yer ve zaman farklılıklarına dikkat edilir dolayısıyla Skype ile, sizin verdiğiniz bir telefon numarası üzerinden ya da yüz yüze görüşmeyle mülakat yapılabilir.

ÖĞRENİM SÜREMİ NASIL ERTELEYEBİLİRİM?

Öğrenim süresini ertelemek isteyen öğrenci, kurs ya da dönem başlamadan en az 80 gün önceden öğrenim formunu erteleme başvurusunda bulunmaladır. Kurs Direktörü başvurunuzu onaylarsa Lisans Bölümü süreci başlatacaktır. Öğrencinin girdiği kurs boyunca sadece bir kez erteleme hakkı vardır. Öğrenim süresini erteleyen öğrenci bundan böyle geri çekilebilir ya da öğrenim ücretinin iadesini için başvuruda bulunabilir.

Ertelemenin ardından çalışmalara devam etmek isteyen öğrenci, gelecek akademik yılın başından en az 90 gün önce ve erteleme kararının 2 yılı içerisinde, öğrenim formunun devam eden başvurusunu teslim etmeli ve süreci tamamlayarak Lisans Bölümüyle irtibata geçmelidir.

Öğrencinin döndüğü yıldaki öğrenim ücretlerinin maliyetine göre tahsil edilecektir.

KURSTAN GERİ ÇEKİLMEK MÜMKÜN MÜDÜR?

Dersten geri çekilme durumunda, Öğrenci Geri Çekilme Formu Bildirimini tamamlamanız ve Lisans Bölümüne sunmanız gerekir.

Aşağıda iadesi farklı durumlar listelenmiştir:

Başvuran kişi, öğrenim ücretinin ödemesini tamamladığında, açıklama yapmadan kurstan geri çekilmek için 7 günlük bir döneme sahiptir ve ödediğinin tamamını iade alacaktır. Başvuru sahibi, ödeme tarihini ve saatini kanıtlamak için Okul'a banka havalesi belgesini sunmak zorundadır.

Geri Çekilme Form Beyanı Kurs başlangıcından önce 90 günden fazla bir sürede gönderilirse, Öğrenci 500 € yönetim ücreti hariç, ödediği öğrenim ücreti % 100 iade edilecektir.

Geri Çekilme Form Beyanı Kurs başlamadan önce 90 ila 60 gün arasında teslim edilirse, Öğrenci 500 € yönetim ücreti hariç, ödediği öğrenim ücretinin % 60'I iade edilecektir.

Geri Çekilme Form Beyanı kurs başlamadan önce 59 ila 30 gün arasında teslim edilirse, öğrenci 500 € yönetim ücreti hariç,ödediği öğrenim ücretinin% 30'u iade edilecektir.

Geri Çekilme Form Beyanı kurs başlamadan 30 günden az bir sürede teslim edilirse, öğrenci iade alamayacaktır.

SINIF BAŞINA KAÇ ÖĞRENCİ KABUL EDİLMEKTEDİR?

Sınıflarımız 25 kişiyle sınırlandırılmıştır. Erken başvuru öncelik sağlar.

SINIF ARKADAŞLARIM NASIL KİŞİLERDİR?

Dünya çapında uluslararası öğrenciler IFA Paris aracılığıyla mümkün kılınan eşsiz öğrenme deneyiminin bir parçası olmuşlardır: Fransa, İtalya, İspanya, ABD, Kanada, Avustralya, Almanya, İngiltere, Meksika, Brezilya, Rusya, Kolombiya, Lübnan, Suudi Arabistan, Nijerya, Gana, Hindistan, Tayland, Singapur, Malezya, Endonezya, PR Çin; Bugüne kadar, kurs öğrencilerimizin katıldığı ülkelerdir.

Lisans ve lisansüstü öğrencilerden uluslararası bir grubu bir araya getirerek, IFA Paris öğrencilere lüks ve moda ile ilgili küresel bir bakış açısı kazanma fırsatı da verir.

Ortalama öğrenci yaşı yaklaşık 26'dır ve bazıları sektörlerinde yaklaşık 4 yıldır çalışmışlardır ve moda endüstrisinde büyük bir pay teşkil ederler. Örnek bir sınıf yaklaşık 12 ila 17 farklı milletten sayılabilir.

ANADİLİ İNGİLİZCE OLMAYANLAR İÇİN GEREKLİLİKLER NELERDİR?

Istanbul ve Paris'teki okulumuza başvururken anadili İngilizce olmayan öğrencilerin yabancı dil bilgilerini kanıtlamaları istenir. Lisans pogramların da IELTS'ten 5.5 , lisans üstü programların da 6.5 almış olmak yeterlidir.

ÖĞRENİM ÜCRETİ NEYİ KAPSAR?

Öğrenim ücreti akademik yönetimi, Öğrenme Yönetim Sistemi'ne erişimi, eğitmenleri, ziyaretleri ve sunumları, sanayi ziyaretlerini, projeleri, akademik materyalleri, sınıfları ve eğitim maliyetini kapsar. Öğrenim ücretine öğrenci uçak biletleri, konaklama ve kişisel harcamalar dahil değildir. Eğitim ücreti ders sırasında çıkacak, kumaş, fotokopi ve baskı ücretleri, alınacak herhangi bir idari belge, herhangi bir çalışmada yer veya teslimat ücretleri yapılan ziyaretler, vize başvuru ücretleri ve ulaşımı kapsamaz.

BAŞVURU ÜCRETİ GERİ ALINABİLİR Mİ?

Hiçbir koşulda başvuru ücreti geri iade edilmez.

BAŞVURU SÜRECİ NELERDEN OLUŞMAKTADIR?

Başvuru kabulünü takiben, öğrenci anlaşmasını imzaladığında süreç tamamlanmış olur ve ortaya çıkan tüm banka transfer ücretleri de dahil olmak üzere tüm öğrenim ücreti alınır. Bunların tamamı bittikten sonra başvuru sahibi bir IFA öğrencisi olur.

30 Mayıs tarihinden önce kabul mektubunu alan adayın 30 gün içinde öğrenim ücretini ödemesi gerekir.

30 Mayıs tarihinden sonra kabul mektubunu alan adayın 15 gün içinde öğrenim ücretini ödemesi gerekir.

Başvuru sahibi bu şartlara uymayı başaramazsa, okul başka bir aday için yer açma hakkına sahiptir.

Kurslar

IFA’DA MBA KURSUNU TAMAMLADIĞIMDA KAÇ ECTS NOTU ALIYORUM?

MBA kursunu Başarıyla tamamlayan öğrenciler 120 ECTS kredisi alacaktır.

KURSA BAŞLAMA VE BİTİŞ SÜREM NE ZAMANDIR?

Takvim için lütfen burayı tıklayınız.

YÖNLENDİRME NE ZAMAN BAŞLAR?

Kabulünüzün takibinde, zamanlama, konaklama, vize ve diğer ilgili konularda daha fazla bilgi, kişisel web portalı üzerinde mevcuttur. Öğrenciler ayrıca Akademik Bölümümüzden bir öğretim üyesi ile temas halinde de olabilir

ÖĞRETİM DİLİ NEDİR?

IFA Paris’te tüm dersler tamamen İngilizce olarak öğretilir.

FAKÜLTE KİMLERDEN OLUŞUR?

IFA Paris fakültesi kendi uzmanlık alanında aktif olarak çalışan uluslararası uzman eğitimcilerden oluşur. Öğrencilerin en iyi sonuçları elde etmeleri için IFA Paris fakültesi her öğrencinin bireysel ihtiyaçlarını göz önüne alır. Öğrenciler ile geniş deneyim ve gerekli teorik ve teknik becerileri paylaşır.

Yüksek Lisans öğretim görevlilerini görmek için buraya tıklayınız.

NE TÜR ENDÜSTRİ PROJELERİ YAPILACAKTIR?

MBA için tasarlanmış "Tez Projesi" ni görüntülemek için lütfen buraya tıklayın

BAŞVURUMU VE ÖDEMEMİ YAPTIM ŞİMDİ KİMİNLE İRTİBAT SAĞLAYACAĞIM?

Sorunuzun cevabı, kişisel çevrimiçi portalında olacaktır. Sorunuza cevap bulamazsanız ilgili kursun Akademik Bölümü’yle irtibata geçebilirsiniz.

Vize & Sigorta

Eğitimlerimi sürdürmek için nasıl vize elde edebilirim?

Öğrenciler Çin/Fransa/Türkiye'de eğitimine devam etmeden önce Çin/Fransız/Türk yetkililerinden vize almalıdır. Okul, başvuru sürecinde, vize işlemlerini kolaylaştırmak için öğrenciye yardım edecektir. Bununla birlikte, başvuru yapma ve gerekli belgeleri tedarik etme öğrencinin sorumluluğundadır.

Avrupa Birliği vatandaşı olanlar ve Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar Türkiye'de eğitim görebilmek için nasıl vize elde edebilirler?

Kendi ülkelerinde yer alan Türk Büyükelçiliği’ne başvurmak zorundalar.

Lütfen daha fazla bilgi için burayı tıklayınız. Bölgede yer alan birçok ülke, Türkiye’de eğitim almak için vize gerektirmemektedir.

Eğer vizem reddedilirse?

Çin/Fransa/Türkiye'ye giriş vizesi reddedilen öğrencilere 500€ yönetim ücreti hariç, okul harç ücreti geri ödenecektir. IFA Paris, vize reddi yüzünden öğrenciler tarafından meydana gelen hiçbir mali kayıptan (konaklama, uçak bileti ve herhangi bir ücret ya da masraf vb.) mükellef değildir. Okul, başvuru sürecinde, vize işlemlerini kolaylaştırmak için öğrenciye yardım edecektir. Bununla birlikte, başvuru yapma ve gerekli belgeleri tedarik etme öğrencinin sorumluluğundadır. Tüm öğrencilerin yüzde 95'i kolaylıkla vize alabilmektedir.

Yurt dışında eğitim alırken uluslararası sağlık sigortasına ihtiyacım var mı?

Öğrenci, Çin/Fransa/Türkiye'ye gitmeden önce Uluslararası Sağlık Sigortası Planı satın almalıdır ve Yönetim Bölümü’ne sağlık sigortasının resmi kanıtını sağlamaları tavsiye edilmektedir.

Aynı şekilde Türkiye’de eğitim görmek için de Uluslararası Sağlık Sigortası’na ihtiyacınız vardır. Türkiye’nin diğer ülkelerle karşılıklı sağlık hizmeti anlaşmaları olmaması sebebiyle, seyahat sigortası da şiddetle tavsiye edilmektedir.

İstanbul'da ve Paris'te Yaşam

OKUL İSTANBUL’DA VE PARİS'TE KONAKLAMA SAĞLAR MI?

PARİS’TE

Paris'in merkezinde okul yurtları olması yaygın değildir. Sonuç olarak, tüm öğrencilerimiz okulun yakınında veya ulaşım araçları yakınlarında bulunan dairelerde veya stüdyolarda kalabilirler. Bir daire kiralamak ya da bir ev arkadaşı ile aynı daireyi paylaşmak yeni bir şehre ve mahalleye entegre olmak için en iyi yoldur.

Yabancı öğrencilerin Paris'te konaklama bulabilecekleri çeşitli web sayfaları vardır. Özellikle de öğrencilere yer bulmalarında yardımcı olan EGIDE ‘yi öneririz.

Daha fazla bilgi için lütfen burayı tıklayınız.

İSTANBUL’DA

Istanbulda okulumuz çok merkezi bir adreste bulunmaktadır. Sonuç olarak, tüm öğrencilerimiz okulun yakınında veya ulaşım araçları yakınlarında bulunan dairelerde veya stüdyolarda kalabilirler. Bir daire kiralamak ya da bir ev arkadaşı ile aynı daireyi paylaşmak yeni bir şehre ve mahalleye entegre olmak için en iyi yoldur.

ŞANGHAY'DA

Yabancı öğrenciler kolayca ev arkadaşı bulabilirler. Smart Shanghai ve bilimum websitelerinde çeşitli gayrimenkul ajansları aracılığyla uygun fiyatlara konut bulmak mümkündür.

Daha fazla bilgi için lütfen burayı tıklayınız.

YARI ZAMANLI İŞ BULMAK İÇİN ZAMANIM VAR MI?

Paris'te yabancı öğrencilerin haftada 21 saat kadar çalışmalarına izin verilir. İstanbul'da yabancı öğrencilerin çalışmaları yasal değildir ama çeşitli projelerde stajyer olarak yer alabilirsiniz.

FRANSIZCA KONUŞMADAN PARİS’TE YAŞAMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Fransızlar eğitim düzeylerine göre değisik seviyelerde İngilizce konuşurlar. Paris'in merkezinde İngilizce bilenler çoğunluktadır. Merkezden uzaklaştıkça bu sayı azalır. Ancak iyi derecede İngilizce bilmeseler bile sizin ne demek istediginizi tahmin edeceklerdir. Bir kaç Fransızca kelime bilmeniz sizi daha sevimli kılacaktır.

ÇINCE KONUŞMADAN ŞANGHAY'DA YAŞAMAK MÜMKÜNMÜDÜR?

Çince konuşmadan Şanghay'da yaşamak mümkündür. Şanghay'da yaşayan 250,000 yabancı ingilizce kullanarak rahat bir yaşam surmektedirler. Buna karşın öğrencilerin temel Çince bilgilerine sahip olmaları ilerde iş bulmalarını kolaylaştırır.

TÜRKÇE KONUŞMADAN İSTANBUL'DA YAŞAMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Türkçe konuşmadan İstanbul'da yaşamak mümkündür. Yabancılar ingilizce kullanarak rahat bir yaşam sürmektedirler. Buna karşın öğrencilerin temel Türkçe bilgilerine sahip olmaları her zaman bir artı olacaktır.
menu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram