« IFA Paris' te, öğretim ve hayat devam ediyor ! »

Fransa'da, Avrupa'da ve tüm dünyada COVID-19 adındaki koronavirüs salgını ortalığı kasıp kavururken, Fransız hükumeti ile bir çok ülke tarafından kararlaştırılan eve kapanma ve kişisel korunma tedbirleri, IFA Paris'in teorik ve pratik derslerini çevrimiçi düzenleyerek öğretim programını sürdürmesini sağlamıştır. IFA Paris misyonunu sürdürüyor ve her gün gereken süre kadar öğrencilerinin hizmetinde olmaya devam ediyor.

IFA Paris Başkanı ve ortak kurucusu Patrick Kouzmine-Karavaieff'in belirttiği gibi "Bu alışılmadık kriz döneminde, IFA Paris tüm öğrencilerine kaliteli öğretim sunma misyonunu şimdi ve bu zor günler devam ettiği müddetçe sürdürecektir".

Okulumuz, akademik açıdan derslerin devamlılığını sağlamak üzere gereken tüm tedbirleri ivedilikle almıştır. IFA Paris işbirliği içinde çalışma yöntemlerini  hızlı bir şekilde uygulamaya koymuştur. IFA Paris genel müdürü, Jean-Baptiste Andréani şöyle ifade ediyor: "Doğrusu bu durumu öngördük. Eve kapanma riski olasılığını değerlendirerek, tüm derslerimizi elektronik ortamda sunmayı erkenden kararlaştırdık."

Ve, bu dersleri çevrimiçi sunabilmek için, IFA Paris, Microsoft Teams platformunu tercih etmiştir. Jean-Baptiste Andréani şöyle ekliyor: " IFA Paris, geçmişte Microsoft ile bir anlaşmaya varmıştı. Tüm idarecilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin bu platforma ulaşabilmesi, bu uygulamanın bize e-öğrenme için mükemmel bir araç olacağını düşündürttü".  Pratik bir platform; öğrenciler, IFA Paris e-postalarıyla platforma doğrudan erişim sağlayıp, öğretmenleriyle her an iletişim kurabiliyorlar. Okulun rutin ders programına göre öğretim, kayıt altına alınan oturumlar şeklinde düzenlenmiştir. Atölye dersleri sırasında, öğrenciler pazarlama ürünlerinin son hali üzerinde çalışıyorlar (bu, videoları kullanarak öğretmen öğrenci arasında saatlerce süren öğretim oturumu demektir).

Jean-Baptiste Andréani şunu da ekliyor: "Ayrıca, teorik ve proje takibi modüllerimizi de koruduk. Ancak, öğrencilerimizden %40'ının evine dönmesi ve farklı saat dilimlerinde bulunmamız nedeniyle, oturum videolarımızı Teams'e kaydedip, oradan da otomatik olarak Buluta yüklenmesini sağladık. Böylece, öğrenciler, her nerede olurlarsa olsunlar, videoları kendileri için uygun saatlerde seyredebiliyorlar. Pazartesi başladık ve şimdilik, geri dönüşler olumlu, her şey yolunda. Öğrenciler, ders materyallerini paylaştığımız alışıldık LMS'lerine halen ulaşabiliyorlar."

Ayrıca, tüm IFA Paris ekibi, organizasyon ve iletişim açısından, öğrencilerle bağı koruma çabası içerisindedir. Jean-Baptiste Andréani: "Öğrencilerimizi e-posta yoluyla bilgilendirdik, bildirileri İngilizceye çevirdik ve Paris'te olanlar için de dolaşım formunu düzenledik". Ayrıca öğrencilerimize kimin orada olduğunu, kimin iyi İnternet erişimine sahip olduğunu öğrenmek için bir anket gönderdik. Evlerinde hangi malzemeye sahip oluklarını öğrenmeye çalışarak destek vermeye çalışıyoruz. Ders planı konusunda ödün vermek zorundayız, uyum sağlamalıyız; bu doğru ve uyum sağlıyoruz! Dikiş dersi oturumları için görüntülü bir kılavuz bile hazırladık ve patron dersi için video oturumu kaydettik. Daha fazla interaktif içerikli destekler hazırladık. Tüm konular hakkında öğrencilerle iletişim kuruyoruz. Öğrencilerimizle iletişimde olmadığımız tek bir gün bile yok!"

« Öğrencilerimizden hiçbiri yalnız bırakıldığını düşünmemeli. Biz buradayız. IFA yanlarında! IFA Paris onlara destek vermek için burada. »

Bir başka yenilik ise: IFA Paris ayrıca "Student Activities (Öğrenci Etkinlikleri)" adında öğretmen öğrenci arası konuşma grubu oluşturdu. Bunun amacı, olması gereken sosyal mesafeyi (veya social distancing) korumaktır. Evlerine kapanan öğrenciler, derslerini izlerken de normal hayatlarını sürdürmeliler. Dolayısıyla, meditasyon ve yoga egzersizleriyle bir Mindfullness (Bilinçli farkındalık) dersi oluşturuldu. Okul ayrıca, sergi, görsel sanatlar galerilerine sanal ziyaret sağlayan müze bağlantıları sunmakta ve çevrimiçi olsa da, okulun sanat kulübünün devam etmesiyle sanat filmi indirmeyi sağlayan bağlantılar sağlamaktadır. IFA Paris, öğrencilerin zengileştirebileceği şarkı ve müzik parçaları oynatma listesi de paylaşmaktadır.  IFA Paris genel müdürü: "Önemlisi, işbirliği ve etkileşim halinde olmaktır. “Mode Edition” adında bir blogumuz var; orada yeni podcastları yayınlayacağız. Geçen sene getirilen tüm teknolojik yenilikler, sosyal bağı korumamızı ve güçlendirmemizi sağlamaktadır! Her Cuma günü bir hediye kuponu kazanmak üzere, Pazartesi günleri "Outfit of the week" adında bir yarışma başlatacağız!  "Öğrencilerimizin çoğunlukla yabancı olması nedeniyle, eve kapanmanın getirdiği yalnızlığı gidermek istiyoruz. Kendilerini yalnız hissetmemeleri gerekiyor! Biz buradayız. IFA yanlarında! IFA Paris onlara destek olmak için var". 

IFA Paris Şhangai başkanı ve okulun ortak kurucusu Olivia Chai aynı misyonun Şhangai için de geçerli olduğunu belirtiyor. "Şhangai'da da öğrencilerimizle bağımızı sosyal ağlar, sınıfların kurduğu Wechat grupları ve seviyelere göre, Zoom uygulaması veya video aracılığıyla verilen derslerimizle koruyoruz. Öğretmenler yönerge vermeye ve değerlendirmelerini yapmaya devam ediyorlar. IFA Paris misyonunu yerine getirmeye devam ediyor!"

İstanbul'da IFA'nın çoğunluğu yabancı olan onlarca öğrencisi de evlerinde kalarak, derslerine Zoom üzerinden başladılar. İstanbul'da IFA Paris genel müdürü Adile Cretallaz: "Dersleri yeniden gözden geçirdik ve hafifleterek, daha eğlenceli hale gelmelerini sağladık" dedi. Yalnızlık duygusuna karşı mücadele etmek için Paris'teki gibi huzur ve mindfullness (Bilinçli farkındalık) dersleri başlattık.  

Patrick Kouzmine-Karavaieff ısrarla şunu belirtiyor: "İletişim, anahtar kelimedir. Tüm öğrencilerimizin her an yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz. Mevcut öğrencilerimiz gibi ön-kaydı yapılan öğrenciler için de buradayız. Hatta onlar için kayıt ve erişim koşullarını kolaylaştırmayı öngördük. Dolayısıyla, her öğrenci bizimle iletişime her an ve ne olursa olsun tereddütsüz girebilir!